Tijekom 90-ih dvije borilačke video-igre su bile iznimno popularne – Mortal Kombat i Street Fighter. Logički slijed te silne popularnosti su bile filmske ekranizacije. Pa je tako filmska inačica Street Fightera izašla 1994. u režiji Stevena E. de Souza, ujedno i potpisnika scenarija. A filmska ekranizacija Mortal Kombata je izašla samo godinu dana kasnije u režiji Paula W.S. Andersona. Pa iako je Street Fighter produkcijski bio skuplji i veći film (35 milijuna $ budžeta), te je za glavnu zvijezdu imao tada popularnog Jean-Claude Van Dammea, u tom srazu je pobjedu ipak odnio Mortal Kombat! Em je zaradio više u odnosu na uloženo (budžet iznosio 18 milijuna $ a zarada oko 70 milijuna $), em se više svidio fanovima video-igara. Doduše, Street Fighter je imao velikih problema tijekom produkcije (više o tome pročitajte OVDJE) pa može biti da je to bio jedan od glavnih razloga zašto je film ispao tako kako je ispao i zašto je propao, no svakako nije ni pomoglo to što je de Souza odlučio odstupiti od klasičnog koncepta video-igre koji se zasnivao na borbama na turniru.
Iako su meni osobno oba filma skroz OK i posve zabavni, mora priznati da mi je Street Fighter oduvijek bio mrvicu draži baš zato jer se ekipa iza kamere nije bojala odstupati o zadanih kanona, te umjesto da naprave još jedan film gdje se hrpa likova bori na turniru, oni su odlučili sve te likove ubaciti u posve novu priču i dati im drugačija značenja. Znam da to hard core fanove spomenute video-igre zasigurno jako ljudi, no meni osobno je to bio plus.
Bilo kako bilo, zbog slabe prođe na američkom box officeu (film je zaradio jedva 33 milijuna $) nastavak nikada nije snimljen, iako je 2009. snimljen reboot Street Fighter: The Legend of Chun-Li. Ali ni taj naslov se nije baš proslavio, točnije prošao je još gore nego prvi film iz 1994. S druge strane Mortal Kombat je dobio nastavak, Mortal Kombat: Annihilation 1997., te TV seriju Mortal Kombat: Conquest 1998. Ali oba projekta su bila toliko loša u odnosu na original da je cijela franšiza ubrzo otišla u zaborav.
A onda iznenada 2010. redatelj Kevin Tancharoen i glumac te autor ideje Michael Jai White su na intrnetu izbacili kratki 8-minutni film Mortal Kombat: Rebirth koji je preko noći osvojio simpatije mnogih zbog drugačijeg, mračnijeg i realističnijeg pristupa svijetu Mortal Kombata. Ubrzo nakon toga počeli su pregovori sa filmskim kompanijama oko nove dugometražne ekranizacije koja bi stilski bila slična Rebirthu. Ali umjesto filma Tancharoen i White su uspjeli dobiti zeleno svijetlo za web-seriju Mortal Kombat: Legacy. U Legacy su kombinirali moderne i realističnije elemente iz Rebirtha sa klasičnim elementima iz video-igara, a to je očito bio dobar izbor jer je (web) serija prošle godine dobila i drugu sezonu, a uskoro će valjda i film krenuti u produkciju.
Potaknut valjda uspjehom Mortal Kombat web-serije, britanac Joey Ansah odlučuje napraviti istu stvar sa Street Fighterom. Pa je tako 2010. na internetu izbacio kratkometražni 3-minutni film Streetfighter: Legacy (film pogledajte OVDJE). Taj film mu je poslužio kao svojevrsni koncept za web-seriju Street Fighter: Assassin’s Fist koju je odlučio napraviti zajedno sa glumcem i scenaristom Christianom Howardom te producentom Jacqueline Quella. Serija je i snimljena prošle godine, a osim što je napisao, režirao, producirao spomenutu seriju, Ansah je također koreografiao i borilačke sekvence te odigrao jednu od uloga.
Radnja web-serije se fokusirati na dva najpopularnija i vjerojatno dva najpoznatija lika iz Street Fighter svijeta, Kena i Ryua. Pa tako u 12 nastavaka pratimo kako ken i Ryu otkrivaju mračne tajne iz prošlosti svog učitelja i gospodara Goukena, te razotkriju tragično nasljeđe svog borilačkog stila Ansatsuken.
Kao što je spomenuto Ansah igra jednu od uloga, i to onu Akume, a ostatak glumačke ekipe čine spomenuti Christian Howard, Mike Moh, Hyunri, Togo Igawa, Mark Killeen, Akira Koieyama, Shogen, Gaku Space, Hal Yamanouchi, te još neki. Web-serija se sastoji od 12 epizoda, svaka u trajanju od 10-12 minuta, a cijela sezona je puštena na internetu 23. svibnja te ju u cijelosti možete pogledati na linkovima ispod. Ali Ansah ima puno veće planove sa ovim projektom, pa će tako Street Fighter: Assassin’s Fist nakon formata web-serije biti također prikazan na TV-u u formatu mini-serije od 6 nastavaka u trajanju između 20-22 minute. A nakon toga ima u planu izbaciti Street Fighter: Assassin’s Fist kao TV film od 105 minuta, te u konačnici uncut verziju od preko 2 sata, kao što je originalno i snimljeno, te izbaciti tu verziju na DVD-u i Blu Ray-u. Ali za sada još nije poznato kada će ta verzija izaći.
TEASER1
TEASER2
TEASER TRAILER
TRAILER
RADNJA
A multi-layered series that looks back to the formative years of Ryu and Ken as they live a traditional warrior’s life in secluded Japan. The boys are, unknowingly, the last practitioners of the ancient fighting style known as “Ansatsuken” (Assassin’s Fist). The series follows them as they learn about the mysterious past of their master, Goken, and the tragic, dark legacy of the Ansatsuken style. Can their destiny be changed, or will history repeat itself?
SERIJA – SEZONA1
Ep0
Ep1
Ep2
Ep3
Ep4
Ep5
Ep6
Ep7
Ep8
Ep9
Ep10
Ep11
Ep12
SLIKE