Kino Pregled

Kino Pregled: Mad Max: Fury Road

Mad Max HR plakat

Akcija, avantura, SF, triler/2015./Australija/SAD

REŽIJA: George Miller

SCENARIJ: George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris

ULOGE: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Zoë Kravitz, Hugh Keays-Byrne, Nathan Jones, Rosie Huntington-Whiteley…

TRAJANJE: 120 minuta

SINOPSIS
Progonjen turbulentnom prošlošću Max Rockatansky u osamljenom lutanju vidi najbolje šanse za preživljavanjem. No, nakon susreta s lijepom Furiosom i grupom odbjeglom iz Citadele, grada čije stanovnike terorizira tiranin Joe, postat će dio neizbježnog rata koji slijedi.

Mad Max: Fury Road je fantastično, neprekidno, vizualno kinetičko, nabrijano i eksplozivno ludilo kakvo nismo imali prilike gledati na velikom ekranu još od…od…pa valjda Matrixa koji je svojedobno obilježio (akcijsku) kinematografiju!

Kada se davne 1985. godine, na kraju filma Mad Max Beyond Thunderdome, Max Rockatansky, poznatiji kao Pobiješnjeli Max, uputio u nepoznatu pustopoljinu, vjerujem da nitko, ali baš nitko nije mogao ni sanjati da će punih 30 godina kasnije gledati njegovu novu avanturu! Doduše, Mad Max 4 je bio dugo godina u takozvanom razvojnom paklu, tj. George Miller je razmišljao o četvrtom filmu još davnih 90-ih (točnije 1998.) kada je i počeo raditi na scenariju. Samo snimanje četvorke je trebalo započeti 2001. godine, ponovno sa Gibsonom u naslovnoj ulozi drumskog ratnika. Ali dogodio se takozvani 9/11, a samim time je pala i vrijednost američkog dolara (u odnosu na australski dolar), što je rezultiralo enormnim povećanjem planiranoga budžeta. Zbog toga je cijeli projekt bio stavljen “na čekanje”. Ali to čekanje se odužilo! Miller se u među vremenu posvetio filmovima o slatkim praščićima i rasplesanim pingvinima, a Gibson je prvo (mućki) izvrijeđao svoju (bivšu) ženu, a zatim i židove, te tako zaradio “progon” iz Hollywooda. Po svemu sudeći, činilo se da četvrti Mad Max neće nikada ugledati svijetlo dana, te da će projekt u potpunosti pasti u zaborav.

Ali Miller to nije htio dopustiti, pa je čak jedno vrijeme razmišljao da četvorku napravi kao animirani film. U konačnici je odustao i od te ideje, te je naprosto odlučio zamijeniti Gibsona sa nekim mlađim (i manje kontroverznim) i na neki način rebootati cijelu franšizu. I tako je u lipnju 2012. Mad Max: Fury Road napokon krenuo u produkciju sa Tomom Hardyem u naslovnoj ulozi. Ali čak ni to nije prošlo bez problema, pa su tako krajem 2013. Miller i ekipa bili primorani snimiti dodatne scene, a nakon toga će proći još gotovo punih dvije godine prije nego što će se Mad Max: Fury Road napokon naći u svjetskim kino dvoranama. Mislim da ne treba ni spominjati kako sve to skupa baš i nije mirisalo na nešto dobro. Naprotiv, mnogi su bili vjerovanja da je Mad Max: Fury Road osuđen na propast.
Ali kada se prvi promo trailer za Fury Road pojavio online, fanovi i filmofili diljem svijeta su uglavnom podivljali od oduševljenja! Meni se također svidio taj trailer, ali iz nekog razloga, nisam baš u potpunosti izgubio razum kada sam vidio što nam Miller sprema, tj. nisam se odmah “zapalio za film”. Može biti da baš zbog toga moja očekivanja u vezi novog Mad Maxa nisu bila baš pretjerana, iako sam se na neki način veselio filmu.

Mad Max1
(Photo: Jasin Boland/Warner Bros. Entertainment)

Ono što sam u konačnici dobio kada sam sjeo u udobnu fotelju mračne kino dvorane, je bilo jednostavno i predivno ludilo!! Mad Max: Fury Road je fantastično, neprekidno, vizualno kinetičko, nabrijano i eksplozivno ludilo kakvo nismo imali prilike gledati na velikom ekranu još od…od…pa valjda Matrixa koji je svojedobno obilježio (akcijsku) kinematografiju!? Iako teško da ih se po ičemu može usporediti, osim možda po inventivnosti koju su unijeli u (akcijski) žanr i “game changing” aspektu. Čak i u svojim 70-ima, George Miller je pokazao i dokazao mnogo mlađim filmašima od sebe kako se režira akcijski film, kako se se stvara vizualna energija i poetičnost, te kako sve to napraviti bez pretjerane upotrebe CGI-a (Marvel, I’m looking at you). A koliko je Fury Road, unatoč svom nasilju i destrukciji, zapravo vizualno predivan film, svjedoči i činjenica da gotovo svaki kadar ovoga filma može biti reproduciran kao impresivna stilizirana slika koju biste bez problema mogli objesiti u svom domu ili uredu.

A osim što je uspio napraviti vizualno atraktivan film koji svojim stilom i energijom ostavlja bez daha, Miller je također uspio kroz tu silnu akciju i destrukciju dočarati (glavne) likove koji su prema mom mišljenju mnogo više od jednodimenzionalnih kako ih neki pokušavaju predstaviti. Da, svjestan sam kao i mnogi drugi da je priča ovoga filma veoma jednostavna, ali nije površna, te se ispod te silne žestoke akcije krije više slojeva. Pa tako primjerice kroz film (i akciju) vidimo Maxa kako od ludog (mad) samotnjaka koji samo želi preživjeti u tom ludom (mad) svijetu, i koji je očito zaboravio kako je to komunicirati sa drugim ljudima i biti dio kolektiva, jer je predugo vremena proveo sam, postaje čovjek koji će svjesno odbaciti svoje potrebe i svoje ciljeve kako bi u konačnici pomogao drugima, i ponovno razvije osjećaje za koje je zaboravio da postoje. S druge strane, tu je je i Furiosa (koju je izvrsno odigrala Charlize Theron) koju na njezinom (filmskom) putovanju pratimo kako od odlučne i opake žene ratnice postaje osoba koja je izgubila nadu i vjeru u bolju budućnost, kako svoju tako i budućnost samog čovječanstva. Pa ipak, unatoč nekim tvrdnjama kako je upravo ona glavnu lik ovoga filma, a ne Max iz naslova, baš zahvaljujući njemu, ali i njihovoj međusobnoj simbiozi, ona ponovno postaje ratnica (i vođa), baš kao što Max ponovno (protiv svoje volje) postaje ratnik zahvaljujući njoj.

Mad Max2
(Photo: Jasin Boland/Warner Bros. Entertainment)

Svi mi znamo da je Mad Max je kultni filmski lik, te da je isti proslavio Mela Gibsona, odnosno da je on proslavio Maxa. Gibson je bio (i još uvijek je) Mad Max! Nitko mu to ne može oduzeti! Ali moram priznati da mi se osobno svidjela Hardyeva verzija/izvedba Mad Maxa. Drugačija je od Gibsonove, te ih je gotovo nemoguće usporediti, čemu je svakako doprinijelo Hardyevo mumljanje i mrmljanje, te raznorazni tikovi koji su njegovog Maxa učinili pomalo živčanim i ludim. Iako moram priznati, unatoč izvrsnoj Hardyevoj izvedbi, cijelo vrijeme dok sam gledao ovaj film, motalo mi se po glavi kako bi ipak bio zanimljivo vidjeti 50 i nešto sitno starog Gibsona u ulozi starije, opakije i prekaljen(ij)e verzije njegovog izvornog Mad Maxa. Jer nemojmo se zavaravati, Gibson još uvijek ima sve što je potrebno da bi odigrao Maxa…on još uvijek ima tu divlju karizmu, i još uvijek je bad ass, i zapravo je šteta da ga je Hollywood “prognao”.

Bilo kako bilo, o Mad Maxu: Fury Road bi se moglo moglo još mnogo toga napisati; o izvrsnoj glumačkoj izvedbi Charlize Theron (i ostalih pojedinaca glumačke ekipe), o fenomenalnom dizajnu kompletnog svijeta (krvi i vatre) kojega je Miller osmislio, o nevjerojatnim (i opasnim) kaskaderskim ludorijama, o fantastičnom soundtracku (i gitaristi “iz pakla”), ili pak o nezaboravnom negativcu Immortan Joeu kojega je tako savršeno uprizorio Hugh Keays-Byrne. Ali da ne duljim više ovaj ionako predugački osvrt, reći ću još samo da nemam (gotovo) ni jedan (pošteni) prigovor koji bih mogao uputiti ovom filmu, te da je ako se mene pita Mad Max: Fury Road naprosto fantastičan! Jedan od najboljih naslova 2015., a godina još nije ni blizu svog kraja…

1 reply »

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.