Akcija, triler, krimi, drama/2016./SAD
REŽIJA: Ben Affleck
SCENARIJ: Ben Affleck
ULOGE: Ben Affleck, Zoe Saldana, Elle Fanning, Brendan Gleeson, Robert Glenister, Chris Messina, Sienna Miller, Chris Cooper, Titus Welliver…
TRAJANJE: 128 minute
SINOPSIS
Radnja filma se događa u doba prohibicije i prati uspon Joea Coughlina od sitnog kriminalca do jednog od najpoznatijih gangstera Amerike. Joe Coughlin, najmlađi sin uvaženog bostonskog policajca, već odavno je okrenuo leđa svom strogom i pravilnom odgoju. Sada nakon što je tijekom djetinjstva diplomirao na sitnim krađama, Joe je postao najstrahovitiji gradski mafijaš koji uživa u uzbuđenjima i ulozi odmetnika. No, život s druge strane zakona sa sobom nosi visoku cijenu. U vremenu nemilosrdnih ljudi, ambicija, keša, ilegalnog alkohola, oružja i bitke za kontrolu tržišta, nikome – ni članovima porodice, a ni prijateljima – ne može se vjerovati.
Live by Night počne energično i brzo, te čvrsto zgrabi gledatelja već u prvim minutama i navede ga na pomisao da je pred njim jedna divlja gangsterska vožnja (potjere, tommy-gunovi i zabranjena ljubav). Ali nakon prvih 15-ak minuta, Live by Night “skida nogu sa gasa”, popusti svoj stisak i počne usporavati, te gotovo cijeli središnji dio provede u prvoj brzini, skačući bez fokusa s teme na temu, uz tek pokoju iskru uzbuđenja. To djelomično nadoknadi u žestokoj završnici, ali na žalost to je nedovoljno da Live by Night u konačnici stavim(o) rame uz rame sa ostalim naslovima iz Affleckovog redateljskoga opusa.
Kao i mnoge druge velike Hollywoodske zvijezde, Ben Affleck je svoj put do zvjezdanoga Hollywoodskog neba gradio preko mnogobrojnih malih (i) nezavisnih filmova u kojima je često igrao manje ili sporedne, a rijetko kada čak i glavne uloge. School Ties, Dazed and Confused, Glory Daze, Mallrats, te Chasing Amy, samo su neki od tih naslova u kojima se Affleck pojavljivao u prvoj polovici 90-ih. A onda tamo 1998., zajedno sa svojim najboljim prijateljem Mattom Damonom nastupa u filmu Good Will Hunting za koji su njih dvojica također napisali i scenarij. Damon je doduše igrao naslovnog junaka, dok se Affleck ponovno “zadovoljio” (tek) sporednom ulogom, ali to je bilo nevažno jer im je spomenuti film te iste godine priskrbio Oscara za najbolji scenarij, i stvari su se gotovo preko noći promijenile (na bolje) za obojicu!
Njihovi putevi su se tu privremeno razišli, te je Affleck ubrzo postao “vruća roba” u Hollywoodu, sve češće dijeleći ekran sa (drugim) poznatim Hollywoodskim imenima (Bruce Willis, Sandra Bullock, Morgan Freeman, itd.)! Ali iz nekog razloga, u veoma kratkom razdoblju, Affleck je također postao svojevrsna “crna ovca” Hollywooda, i vreća za udaranje mnogobrojnim kritičarima i filmofilima (čitaj hejterima) koji su samo čekali priliku da iz filma u film ismijavaju i spočitavaju Affleckove glumačke sposobnosti.
A nije pomoglo ni to što Hollywood čini se kao da nije znao što bi konkretno sa njim! Pa su Hollywoodske glavešine tako jedno vrijeme od njega na silu pokušavali stvoriti novog akcijskog junaka! Ali svo to silno junačenje u filmovima kao što su Armageddon, Reindeer Games, Pearl Harbor, The Sum of All Fears, Daredevil, te Paycheck, nije baš imalo nekog efekta kod kritike i publike koja je Affleka razapinjala kad god je stigla. A nije se baš pretjerano proslavio ni u romantičnim komedijama ala Forces of Nature, Bounce, The Third Wheel, Jersey Girl, te svima omražena Gigli koja se često nalazi na listama najgorih filmova svih vremena.
Nakon svega toga Affleck je jedno kraće vrijeme jednostavno “svaštario” te skakao iz žanra u žanr, snimajući sve i svašta (od glupavih komedija poput Surviving Christmas i Man About Town, pa sve do ozbiljnijih rola u Hollywoodlandu i State of Play), i pitanje je gdje bi njegova karijera bila danas da Affleck naprosto nije odlučio uzeti stvari u svoje ruke, te za promjenu sjesti iza kamere! Po običaju, zli jezici su tu njegovu odluku dočekali “na nož”, s veseljem iščekujući još jednu priliku da opletu po njemu iz sveg naoružanja! Ali ono što mnogi (od njih) nisu očekivali jeste da će Afleckov (dugometražni) debi, misteriozna krimi triler drama Gone Baby Gone, oduševiti i kritiku i publiku!
Neki su doduše (možda) pomislili kako je to tek puka slučajnost, trenutak sreće koji se neće ponoviti. Ali Affleck je ubrzo razuvjerio i te “nevjerne Tome” sa svojim drugim redateljskim uratkom, krimi trilerom The Town, koji je izazvao još veće oduševljenje! Affleckovim (redateljskim) uspjesima tu naravno nije bio kraj, jer sa svojim sljedećim filmom, povijesnom političkom triler dramom Argo, Affleck doživljava svojevrsni vrhunac karijere! Naime, osim priznanja od strane kritike i publike, Argo osvaja Oscar za najbolji film, te Afflecku, između ostaloga, priskrbljuje Zlatni Globus za najbolju režiju.
Dakle, kada se sve zbroji i oduzme, dolazimo do zaključka da je Affleckov (redateljski) rezultat do tog trenutka bio 3 od 3, ili kako bi ameri rekli, “the perfect score”. Ali svi znamo da je teško održavati savršeni rezultati, i kad-tad mora doći do pogreške. A prethodno spomenuti zli jezici samo čekaju kada će se Affleck napokon spotaknuti na tim svojim “stepenicama kojima samouvjereno korača do vrha”. Na žalost, Affleckov najnoviji film, gangsterska krimi triler drama Live by Night bazirana na istoimenom romanu Dennisa Lehanea, za koju je Affleck također napisao i scenarij, bi tim zlim jezicima mogla vratiti osmijeh na lice.
Naime, Live by Night je vrlo vjerojatno najslabiji Affleckov redateljski uradak do sada. Ali kada kažem najslabiji, nemojte odmah pomisliti da je Live by Night nužno i loš film, jer to definitivno nije slučaj! Riječ je od dobrom, pa čak i vrlo dobrom filmu, ali filmu koji nipošto ne mogu nazvati izvrsnim, te filmu koji na žalost nije ispunio sav svoj potencijal, pa je zbog toga, barem ako se mene pita, za koplje ili dva slabiji od Gone Baby Gone, Grada Lopova i Argo-a.
Live by Night počne energično i brzo, te čvrsto zgrabi gledatelja već u prvim minutama i navede ga na pomisao da je pred njim jedna divlja gangsterska vožnja (potjere, tommy-gunovi i zabranjena ljubav). Ali nakon prvih 15-ak minuta, Live by Night “skida nogu sa gasa”, popusti svoj stisak i počne usporavati, te gotovo cijeli središnji dio provede u prvoj brzini, skačući bez fokusa s teme na temu, uz tek pokoju iskru uzbuđenja. To djelomično nadoknadi u žestokoj završnici, ali na žalost to je nedovoljno da Live by Night u konačnici stavim(o) rame uz rame sa ostalim naslovima iz Affleckovog redateljskoga opusa. A tu je i taj kraj koji pati od svojevrsnoga sindroma “Povratka Kralja”. Ne znam je li tako i u knjizi, no u filmu je Affleck osjetio potrebu da nepotrebno razvuče kraj i pri tome ode u patetiku. Taman kad zaokruži priču, i kad pomislimo da je gotovo, film nastavi trajati još kojih 5 minuta, i tu nas Affleck “izbombardira” sa neočekivanim preokretom i informacijama bez kojih smo i mogli jer ne pridonose ničemu.
Ali ako izostavimo neujednačen i spor ritam, te mrvicu razvučen kraj, sve ostalo u ovom filmu funkcionira manje-više bez problema. Affleckova režija je sigurna, te on sa lakoćom, uz pokoju maestralno režiranu akcijsku sekvencu, priča priču o Joeu Coughlinu, sitnom odmetniku koji silom prilika postaje gangster. Slično se može reći i za njegov glumački nastup koji je solidan, ali ne i pretjerano pamtljiv, te daleko bolji dojam ostavlja glumačka ekipa u sporednim ulogama; Elle Fanning, Brendan Gleeson, Robert Glenister, Chris Messina, Sienna Miller, te Zoe Saldana. Također, produkciji je film na zavidnoj razini! Setovi, rekviziti, kostimi, sve savršeno dočarava prohibicijsko vrijeme 20-h i 30-ih godina 20-oh stoljeća.
Samo da je Affleck još barem jednom prošao cijeli scenarij i dodao “malo mesa” u središnji dio, ili da je barem imao još jednog ko-scenaristu da mu pomogne oko pisanja i “peglanja”, kao u slučaju prethodna tri filma. Možda bi u tom slučaju Live by Night u konačnici bio bolji. Ali dobro, što je tu je, jer kao što rekoh, na kraju krajeva nije Live by Night loš film (kakvim ga primjerice pokazuje svjetska kritika), samo što je mogao biti (mnogo) bolji.
Da, konačni zaključak je da se Affleck u ovom slučaju uistinu spotaknuo, i da je (napokon) režirao jedan slabiji film. No zli jezici bi trebali znati jednu važnu stvar. Velika je razlika između toga kada se netko spotakne na stepenicama i na trenutak poklekne, i(li) kada netko padne niz stepenice! A Affleck u ovom slučaju definitivno nije pao. Samim time, Affleckov novi rezultat nije nužno 3 naprema 1, već prije 3,5 naprema 0,5.
Kategorije:Kino Pregled