Krimi, drama, misterija/2017./SAD
REŽIJA: Taylor Sheridan
SCENARIJ: Taylor Sheridan
ULOGE: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Gil Birmingham, Graham Greene, Eric Lange…
TRAJANJE: 107 minuta
SINOPSIS
Veteranski tragač i lovac pomaže mladoj agentici FBI-a u istrazi ubojstva mlade Indijanke u rezervatu na području Wyominga. Dok agentica pobliže upoznaje okrutnost svijeta koji ju okružuje, tragač u potrazi za počiniteljem pokušava pronaći utjehu i iskupljenje za čin koji ga je obilježio nekoliko godina ranije.
Wind River udara kontru tvrdnjama “kako više nema dobrih filmova”. Prožet slojevitim, čvrsto utemeljenim likovima, vizualno bogat i ritmički odmjeren, za svojih 107 minuta trajanja nudi nemilosrdan, ali i poetski živopisan prikaz zabačenih mjesta i marginaliziranih zajednica. Ubojstvo je tu samo dodatan začin i pokretač priče – one koja je počela davno prije i neće tako brzo imati svoj kraj.
Priča o Wind Riveru, novom uratku Taylora Sheridana za mene počinje prije 2 godine, odlaskom na projekciju Sicaria. Bio je to film o kojem nisam puno čitao i unatoč zavidnoj glumačkoj postavi, nisam očekivao mnogo. Osjećaj koji sam imao nakon odjavne špice podsjetio me zašto volim film. Zaljubite se u nešto, bio to film, strip, knjiga, određeni stil glazbe, slika ili bilo koji vid umjetnosti i stvaralaštva, no nakon određenog vremena, u kojem progutate more osrednjih predstavnika te iste grane kreacije, osjećaj zna izgubiti intenzitet. No onda ga, poput injekcije adrenalina, razbudi onaj uradak koji vas podsjeti zašto toliko volite to što volite. Sicario je bio, srećom samo početak niza ostvarenja kojima se Sheridan iskazao i zacementirao kao jedan od vodećih scenarista, a sada i redatelja indie filmaške scene.
Rođeni Teksašanin i istinski južnjak, Sheridan u svojim filmovima jasno stavlja naglasak na narod koji je u svojoj prošlosti izgubio sve, a sada gubi i svoju sadašnjost – Angloindijance. Dijalozi i polagana gradnja priče njegova su najvjernija oruđa kojima dočarava otuđenost i zaborav pripadnika te manjine. Dok moderno američko društvo širi ksenofobiju i stvara dodatan jaz između “zlih bjelačkih policajaca” i “nevinih crnačkih žrtava”, narod crvene kože nikom, ili malo kom je na pameti. Njegov senzibilitet za konkretnu problematiku možda ponire iz rodbinske povezanosti s novinarom stacioniranim u Meksiku (brat), a vjeran i žestok prikaz zakonskih autoriteta od rođaka šerifa. Kako bilo, tragedija je to koju se ne smije skrivati, i o kojoj treba pričati.

Photo by Fred Hayes © 2017 The Weinstein Company. All Rights Reserved
Gil Birmingham angloindijanski je glumac koji u Hell or High Water svojom mirnom osobnošću biva izvrstan kontra-balans južnjačkoj muškarčini Jeffa Bridgesa. Prijateljska podbadanja na račun “crvenokožaca” oslikala su tragikomičnu sliku tog dijela Amerike. Wind River iliti Vjetar Rijeka suha i zapuštena područja juga zamjenjuje snježnim, ali jednako zapuštenim prostranstvima sjeverozapada. Kako film navodi na samom kraju, ne postoje statistički podaci o broju nestalih angloindijanskih žena, što je i glavna opaska, kao i poruka filma.
O samoj priči bolje da ne znate apsolutno ništa osim osnovnog sinopsisa. Žanrovski se radi o varijaciji murder mystery triler-drame upakirane u neo-western.

Photo by Fred Hayes © 2017 The Weinstein Company. All Rights Reserved
Elizabeth Olsen i Jeremy Renner imaju odnos koji donekle nalikuje onom Benicia del Tora i Emily Blunt u Sicariu – što bi neki protumačili kao patronizirajući patrijarhalizam ili jednostavno šovinizam. “Nadmoćan lik muškarca stavlja plahu curicu koja bi se igrala agentice gdje joj je i mjesto.” Karikiram upravo kako bih jasno pokazao što mislim o takvim “social justice warrior” tvrdnjama. Dok je Beniciov lik hladnokrvnog ubojice jasno pokazao moralnom liku Emily da svijet vukova nije za nju, Renner se prema Elizabeth postavlja protektivno, očinski i mentorski. Kako se kroz film polako zahuktava sama misterija a konačni obračun biva neminovan ali i nepredvidiv, tako se Rennerov protagonist kristalizira kao personificarana sila prirode – pravednik koji bi i jednom Punisheru “gave a run for his money”. Ljubitelji tvrdokornih provoditelja pravde osobito će uživati u tom segmentu filma – old school i hard-boiled.

Photo by Fred Hayes © 2017 The Weinstein Company. All Rights Reserved
Wind River nije, doduše Sheridanov redateljski debi, kako mnogi krivo prenose. Ta titula pripada niskobudžetnom horror filmu Vile iz 2011. No, taj uradak pripada onom dijelu Taylorove karijere kojoj i njegova glumačka – mlađem, nezrelom. Sicario, Hell or High Water i Wind River čine trojstvo njegovih izvrsnih ostvarenja sedme umjetnosti koji promiču film kao medij. Dogodine nam stiže njegova prva serija s Kevinom Costnerom u glavnoj ulozi – Yellowstone, kao i nastavak Sicaria – Soldado, u kojem ponovno potpisuje (samo) scenarij.
Wind River (Tragovi u snijegu) u našim se kinima prikazuje od prošlog četvrtka, i za razliku od nastavka Kingsmana koji je razočaranje na više razina, moja je apsolutna preporuka za užitak na velikom ekranu!
Kategorije:Kino Pregled