Postoje likovi koji će živjeti vječno. Likovi čija popularnost vjerojatno nikada neće ishlapjeti. Batman, Superman, Spider-Man, X-Meni, ima ih posvuda, naravno u stripovima, ali tu su i video-igrice, crtani i igrani filmovi. Koliko se tek školskih torbi i pernica proda s njihovim likovima i sami možete vidjeti bacite li pogled na školska dvorišta. Mlađi ali i odrasli ljudi često nose i majice s omiljenim likovima. Komercijala, slažem se, ali i ljubav. Sigurno ne bih nosio majice sa stripovskim i filmskim junacima da mi nisu dragi. Jedni od tih popularnih likova su i dva neustrašiva Galska ratnika. Jedan, mal, mršav i pametan, drugi debel i ne tako pametan, ali hrabar i snažan. Pogađate, pričam o Asterixu i Obelixu…
Te dvije ikone pop-kulture stvorene su daleke 1959., a njihovi tvorci su Rene Goscinny i Albert Uderzo. Neke od njihovih drugih poznatijih strip-kreacija su i Lucky Luke, Umpah-Pah te Veliki Vezir Iznogud. No što se tiče ovih plemenitih Gala, da se razjasni njihova svjetska popularnost i prepoznatljivost dovoljno je reći samo da su njhove priče u stripu prevedene na nevjerojatnih 77 jezika !! Njihov prvi izlet na velika platna dogodio se već 1967. s animiranim filmom “Asterix the Gaul“ te je odmah stekao gotovo kultni status. Naravno daljnje ekranizacije su bile neupitne, djeca i odrasli diljem svijeta u potpunosti osvojeni neodoljivim spojem savršene animacije te inteligentnim humorom zahvaljujući simpatičnim likovima. Neke od najuspješnijih ekranizacija (gledajući po zarađenim dolarima) su bile : “Asterix and Cleopatra“, “The Twelve Tasks of Asterix“ i “Asterix Conquers America“. Potonji je inače jedini nastao u Njemačkoj produkciji i po mnogima je najbolji od svih inkarnacija koje su ugledale mrak kino-dvorana, što je zanimljivo jer je nakon njega trebalo proći 12 godina da bi ponovno došao na velika platna. Taj 12 godina čekani animirani film je “Asterix et les Vikings“, inače piscu ovih redaka najdraža ekranizacija. Animacija je bila apsolutno breathtaking, priča je bila super, jednostavno sve je bilo pogođeno…
No naravno ne smijemo zaobići ni filmske verzije. Naizgled strip koji se nije mogao prenijeti u svijet igranog filma ipak je dobio zeleno svijetlo za produkciju i pozamašan budžet, čak se govorilo da je riječ o najskupljem europskom filmu svih vremena. Da li je to bilo zaista tako ili je to bio marketinški trik nećemo znati nikada. Istina je da “Asterix & Obelix contre Cesar“ pravi fanovi stripa nikada nisu najbolje prihvatili. Što se tiče njegovih kvaliteta, daleko da ih nije bilo. Kostimografija je bila vjerna stripu, također i scenografija. Glumci su bili pomno odabrani i to s Christian Clavierom koji je barem meni kao Asterix bio izvrstan te Gerard Depardieu kao Obelix, dok je iza kamere stao Claude Zidi, genij Francuske komedije. Velika imena Francuskog filma bez sumnje, no filmu je bio dodan tada popularni Oscarovac, Roberto Benigni, koji je istini za volju bio irtitantan za poludit, a lik kojeg je tumačio nije postojao u stripu… Koju godinu kasnije ipak je stigao nastavak “Asterix & Obelix: Mission Cleopatre“ koji je ipak polučio daleko bolji uspjeh. Prekrasna Monica Belucci u ulozi Cleopatre je privukla veliki broj muškaraca u kino, ali i film je uspio biti smiješan što prvom nastavku nije pošlo za rukom. Osokoljeni uspjehom, producenti su opet uložili pare u sljedeći nastavak “Asterix aux yeux Olympiques“. Čak se govorilo da će i Jean-Claude Van Damme imati manju ulogu. Evo jedne trivije sada, sjećate se kako je nekoć potonji spominjao da može guzovima drobit orahe ? E, pa Asterix i Obelix inače u stripu moraju pobjediti Olimpijca, Gluteus Maximusa (što prevedeno s latinskog znači prosto prevedeno guzni mišić lol), a tko bolji u toj ulozi od Van Dammea molim Vas lijepo ? Nažalost ili nasreću ništa od toga… Nažalost zato što bilo bi fora vidjeti ga u toj komičnoj ulozi, nasreću zato što je film bio jednostavno rečeno – smeće teško… Čak su ubacili i lightsabere u film, a i Alain Delon se prošetao u ulozi Cezara. Filmu nije bilo pomoći i činilo se da je Asterixu i Obelixu na filmu odzvonilo. Iskreno ne znam koji im je bio vrag, ali kako je Christian Clavier već u tom trećem nastavku zamijenjen nekim mlađim glumcem u ulozi Asterixa za četvrti nastavak su opet promijenili tumača gl.uloge. Jedino je Depardieu ostao u svim nastavcima…Posljednji igrani izdanak “Asterix & Obelix: Au Service de sa Majeste“ se tako izašao prije dvije godine i postigao nemoguće, bio je gori i od trojke… Francuzi su valjda eto skontali da nema vajde više od igranih ekranizacija i odlučili su po prvi put predstaviti naše junake u 3D animiranom filmu.
Naravno opet je riječ o ekranizaciji, a ovaj put na red je došao strip album iz 1973. koji ako se ne varam još uvijek nije izdan u našoj zemlji. No, što je tu je, barem nam priča neće biti od prije poznata. Jedino što je zabrinjavajuće u vezi ovog animiranog filma je što je redatelj čovjek koji je svojom posljednjom ekranizacijom dotukao igrane inkarncije Asterixa na vjerjem jako dugo, dugo vremena… No obećavajuće je to što će 3D animirani Galski junaci nesumnjivo privući svoju publiku opet u kina, a valja i spomenuti da glas Asterixu posuđuje sada 87-ogodišnji Roger Carel koji je dao glas malenom galu u svim dosadašnjim crtanim filmovima, te time postao gotovo kultan kao i Peter Cullen koji je stalni glas Optimus Primea u svim Transformersima, što filmovima, što crtićima… Vjerovali ili ne i mi ćemo imati prilike vidjeti nove dogodovštine ovih strip-junaka u našim kinima i to od 05.02.2015. kada se otvara u našim kinima! Pa ne zaboravite, “Kud Gal prođe, tu Rimljanin ne raste” !!!
TEASER
SINKRONIZIRANI HRVATSKI TEASER
TEASER 2
TRAILER
RADNJA
In order to wipe out the Gaulish village by any means necessary, Caesar plans to absorb the villagers into Roman culture by having an estate built next to the village to start a new Roman colony.
SLIKE
Kategorije:3D, Akcija, Animirani film, CGI, Ekranizacija stripa, Francuska, Komedija, Mačevi/Katane/Sjekire/Noževi/Mačete, Obiteljski, Povijesni, Vojska